Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
İran, Kırgızistan ve Yunanistan'daki TIR-EPD sistemine ilişkin pozitif gelişmeler/14.11.2014

Detaylar İçin Lütfen Tıklayınız!

1-TIR-EPD SİSTEMİ 15 ARALIK 2014 TARİHİNDEN İTİBAREN İRAN’DA ZORUNLU HALE GELECEKTİR.
İran Gümrük İdarelerinin kararı doğrultusunda, 15 Aralık 2014 tarihinden itibaren TIR Karnesi kapsamında taşınan her eşya için, İran’daki tüm gümrük müdürlüklerinde TIR-EPD sistemi aracılığıyla elektronik ön beyan zorunlu hale getirilmiştir.
2- YUNANİSTAN GÜMRÜK İDARELERİ IRU TIR-EPD SİSTEMİNE TAM OLARAK ENTEGRE OLMUŞTUR.
TIR-EPD sisteminin Yunanistan Gümrük İdarelerinin bilgisayar sistemine tam olarak entegre olması sayesinde, TIR-EPD sistemi aracılığıyla, emniyet ve güvenlik verisinin kabulü ve işlenmesi sağlanacaktır. Elektronik Ön beyan uygulaması Yunanistan topraklarına giriş veya çıkış işlemi yapacak her taşıma operasyonunda zorunlu hale gelmiştir. TIR EPD sisteminin kullanılması nakliyeci firmalar için hem zaman hem de maddi kazanç sağlayacaktır.
3-KIRGISİZTAN’DA TIR-EPD YEŞİL PENCERE SİSTEMİ
TIR EPD Sisteminin Kırgızistan Cumhuriyeti’nde tam olarak yürürlüğe girmesini takiben Kazakistan sınırındaki Ak-Tilek gümrük idaresinde TIR-EPD Yeşil Pencere Uygulamasına da başlanılmıştır. Bu sistem aracılığıyla gümrüğe gönderilecek elektronik beyanların gümrüğün risk yönetimi süreçlerine olumlu etkisi olacak ve bu doğrultuda sürücüler için anılan gümrükteki işlem süreleri kısalacak ve zaman kazanımı sağlanacaktır.