Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
AB ülkelerine EORI numarası kullanılarak yapılan TIR EPD veri girişlerinde yapılan değişiklik/30.11.2014

AB ülkelerine EORI numaraları kullanılarak yapılan TIR EPD veri girişlerindeki değişiklik ile ilgili bilgilendirmedir.

1 Aralık 2014 tarihinden itibaren eğer TIR-EPD sisteminde bir EORI numarası belirtilmişse, gümrük sistemi otomatik olarak  Avrupa Birliği EORI veritabanındaki bu EORI ile ilgili veriyi kullanacaktır. Örneğin, eğer Karne Hamili, Gönderici bilgilerini, Göndericinin EORI numarası dahil olarak belirtmişse, TIR-EPD verisinin gönderildiği AB ülkesinin gümrük sistemi, Gönderici detaylarını TIR-EPD'den değil, otomatik olarak EORI veritabanından alacaktır. Bu nedenle Karne Hamilleri aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir:

  1. Belirtilen (Karne Hamilinin, Göndericinin ve Alıcının) bütün EORI numaraları doğru olmak zorundadır. Karne Hamilleri, EORI numarası alanının yanındaki dürbün işaretine tıklayarak yönlendirilen resmi EORI doğrulama sayfasından EORI numarasının doğruluğu kontrol etmek zorundadır.
  2. Gönderici/Alıcıların "ödünç alınan" veya "geçici" EORI numaraları kesinlikle kullanılmamalıdır, Ayrıca, taşıma evraklarında belirtilen Gönderici/Alıcı detayları EORI veritabanında bulunan bilgilerle eşleşmelidir/aynı olmalıdır. Karne Hamillerinin bu bilgileri Gönderici ve Alıcılar ile teyid etmeleri tavsiye edilmektedir.
  3. Karne Hamilinin EORI numarası ile ilişkili bilgileri taşıma evraklarındaki bilgiler ile uyumlu olmalıdır. Eğer bir uyuşmazlık olursa, Karne Hamili EORI numarasının verildiği gümrük makamlarına başvurmalıdır, ve bilgilerin güncellenmesini talep etmelidir.