Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
COVID - 19 ROMANYA SON DURUM/06.04.2020

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) tarafından Romanya yetkili makamlarınca yeni bir Yönetmelik yayımlandığını bildirdi. Yönetmeliğin taşımacılarımızı ilgilendiren önemli bilgileri haberimizin detayında yer almaktadır.

4 Nisan'da Romanya İçişleri Bakanlığı, yürürlüğe konan ve aşağıdaki gibi kişilerin ve eşyaların karayolu taşımacılığına ilişkin yeni önlemleri ayrıntılarıyla açıklayan 7 numaralı Askeri Yönetmelik'i yayımladı:

- Madde 11 - Uluslararası trafikte düzenli servisler, özel düzenli servisler ve ara sıra verilen servisler aracılığıyla kişilerin uluslararası karayolu nakliyatı, olağanüstü halin sonuna kadar askıya alınmıştır. Bu hüküm Romanya ve İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre Konfederasyonu, İngiltere, Kuzey İrlanda, Hollanda ve Türkiye arasındaki rotalar için geçerlidir.

- Madde 12. - Romanya'ya girdikten sonra, 2.4 tondan daha ağır olan ve koronavirüs (COVID-19) ile ilişkili semptomları olmayan mal araçlarının sürücüleri, Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı şablonunu kullanarak bir beyanda bulunmalıdır. iki taşımacılık arasındaki dönemde sürücülerin iletişim kurulabileceği konumun detayları verilmelidir (bu formların şablonları burada Romen dilinde mevcuttur ). İşverenlerin koronavirüse (COVID-19) karşı koruyucu materyal kullanmasını sağlaması koşuluyla, sürücülerin evde veya karantinada kendi kendine izolasyona maruz kalmaları gerekmez.

Not: Romanya bölgesinden geçen 2,4 tondan daha ağır mal taşıtlarının yabancı sürücülerinin Madde 14'te belirtilen tıbbi beyanı doldurmaları gerekmemektedir (aşağıya bakınız).

- Madde 13 - Madde 12 hükümleri, Romanya'dan başka bir Avrupa Birliği Üye Devletine veya başka bir AB Üye Devletinden Romanya'ya devlete mesleki nedenlerle seyahat eden 2.4 tondan daha ağır mal taşıtlarının sürücüleri için geçerlidir. yolculuğun yük aracında, tek başına veya tek başına taşınmasıyla yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın sürücünün ikametgahı. Romanya'ya girdikten sonra işveren tarafından imzalanmış bir çalışan sertifikası sunmaları gerekir .

- Madde 14.1 - Romanya bölgesinden geçen 2,4 tondan daha ağır yük taşıyan araç sürücülerinin, aşağıdaki asgari koşulları karşılamaları koşuluyla Romanya'ya girişte tıbbi bildirimi doldurmaları gerekmemektedir:

a) Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan transit koridorları ve bu koridorların sonunda sınır geçiş noktalarını kullanırlar. Bunlardan herhangi bir sapmaya izin verilmez.

b) Romanya topraklarından transit geçişler, minimum zaman dilimi içinde yapılmalı ve Romanya'ya girişinden itibaren günlük dinlenme süreleri için sabit süreler dahil 48 saati geçmemelidir.

c) Aracın park edilmesi sadece belirlenen transit koridorlar boyunca yer alan tahsis edilmiş park alanlarında yapılır.

Romanya'dan geçen sürücüler ülkeye girerken bu formu doldurmalıdır . Form, çıkış sınırında teslim edilmelidir.

Not: Bu durumda, Romanya Karayolu Taşımacılığı Kontrol Müfettişliği, profesyonel sürücülerin ayrıca EK 3, Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sertifika Şablonu (yeşil şeritlerde AK iletişimi)  detayları tarafından sağlanan forma sahip olmaları gerektiğini doğrulamıştır .

- Madde 14.2 - Paragraf 1 (14.1) 'de belirtilen koşullara uyulmaması durumunda , taşıt sürücüsü 14 gün karantinaya girmek zorundadır ve bu karantina için yapılan masrafları üstlenecektir.

- Madde 14.3 - Romanya'ya girdikten sonra, şoförün Karayolu Taşımacılığı Kontrol Müfettişliği tarafından aracın ön camına (modeli Bakanı tarafından kurulmuş olan) göstermek için özel bir etiket uygulaması gerekmektedir . Ulaşım, Altyapı ve İletişim).

Romen makamları ayrıca transit koridorları, yakıt ikmal istasyonlarını ve dinlenme alanlarını gösteren etkileşimli bir harita yayınladılar .

Kaynak: UNTRR