Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

 • Giriş Yap
  E-Posta Adresi
  E-Posta Adresi Tekrar
 • Kayıt Ol
Karayolu Taşıma Yönetmeliği Çerçevesinde düzenlenen yetki belgeleriyle ilgili güncelleme!/03.04.2020

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Koronavirüsün (COVID - 19) yayılımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza etkisinin en aza indirilmesini teminen; 03.04.2020 tarihi saat 23:59'dan başlamak üzere, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde ilk defa yetki belgesi verilmesi ve yetki belgesi eki taşıt belgelerine taşıt ilave işlemleri ikinci bir talimata kadar durdurulduğu bildirilmiştir. Bilgilerinize sunulur.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Koronavirüsün (COVID - 19) yayılımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza etkisinin en aza indirilmesini teminen; 03.04.2020 tarihi saat 23:59'dan başlamak üzere, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde ilk defa yetki belgesi verilmesi ve yetki belgesi eki taşıt belgelerine taşıt ilave işlemleri ikinci bir talimata kadar durdurulduğu bildirilmiştir.

Bakanlık yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda alınan şifahi bilgide; yeni belge başvuruları ile yeni yani sistemde kayıtlı olmayan ilk defa yetki belgesine kayıt edilecek araç ilavesi (459 TL ücreti çıkan) işlemlerinin durdurulduğu açıklaması yapılmış ve sektörden ve Odalarımızdan gelen sorularımıza aşağıdaki cevaplar vermiştir.

 • SORU: Devir/Dönüşümler devam mı? CEVAP: Devir dönüşümler yeni belge verme kapsamına giriyor, bu nedenle yapılmayacağı beyan edilmiştir.
 • SORU: Aracımı aldım ilave ettirmedim, taşıma yaparsam ve yakalanırsam ceza yiyecek miyim? CEVAP: Bu konunun gri alan olduğu, net bir cevap veremeyeceğini ancak ceza uygulanmayacağını yorumladığı bildirilmiştir.
 • SORU:Aracımı yeni aldım, uluslararası taşıma yapacağım, araç kaydım unette olmadığı için yurtdışına çıkışta ihtiyacım olan geçiş belgelerini alabilecek miyim? CEVAP: Yetki belgesinde kayıtlı olmayan bir aracın yurtdışına çıkmasının mümkün olmaması nedeniyle geçiş belgesi de alamayacağı ifade edilmiştir.
 • SORU:Unette kayıtlı aracımın tescil kaydı değişti ve sistem resen düştü, yeni kayıt işlemini yaptıracak mıyım, bundan dolayı ceza yer miyim? CEVAP: Bu araçların sisteme kayıt ettirilmesi gerektiği bildirilmiştir.
 • SORU: Odalar olarak Karayolu Taşıma Yönetmeliği 71.maddeyi, yetki belgesinin ilk defa verilmesi kapsamında mı değerlendireceğiz, yoksa diğer işlemler kategorisinde değerlendirip madde 71 den yetki belge düzenlemeye devam edecek miyiz? CEVAP: Bu madde kapsamında verilecek belgeler yeni belge başvurusu olarak değerlendirildiğinden yeni belge gibi işlem yapılamayacağı ifade edilmiştir.
 • SORU: Plaka değişikliğinden düşen işlemler normal olarak devam edecek mi? CEVAP: Bu araçların sisteme kayıt ettirilmesi gerektiği bildirilmiştir.

İlave bilgiler alınması halinde ayrıca sizlerle paylaşılacaktır.