Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
TOBB Katar gümrük makamlarına TIR sistemi uygulamaları semineri düzenledi/29.01.2019

TIR Sözleşmesine yeni taraf olan Katar Gümrük İdaresi ve Katar Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerine, uluslararası arenada en büyük uygulayıcısı olduğumuz TIR sisteminin işleyişi ve uygulamalarını yerinde görmeleri amacıyla 28 Ocak 2019 tarihinde, Birlik merkezinde, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve IRU temsilcilerinin katılımıyla TOBB tarafından uygulama eğitimi gerçekleştirildi.

TIR Sözleşmesine yeni taraf olan Katar Gümrük İdaresi ve Katar Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerine, uluslararası arenada en büyük uygulayıcısı olduğumuz TIR sisteminin işleyişi ve uygulamalarını yerinde görmeleri amacıyla 28 Ocak 2019 tarihinde, Birlik merkezinde, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve IRU temsilcilerinin katılımıyla TOBB tarafından uygulama eğitimi gerçekleştirildi.?

Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen eğitimde; Birliğimizce ve Bakanlıklarca; TIR işlemlerinin yürütülmesine yönelik idari yapılanma, yasal altyapıya ilişkin öncelikler, teknik gereklilikler ile kurumlararası işbirliği dâhilinde bilgi paylaşımı yapılarak, e-TIR Pilot Projesi, e-CMR, e-Geçiş Belgesi gibi projelere yönelik bilgi sunuldu. Ayrıca, Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi (STAUM) ziyaret edilmiş ve bu kapsamda Birliğimiz çalışmaları anlatılmıştır.

Görüşmelerde ülkemiz ile Katar arasındaki taşımacılığın ve ticaretin artırılması için Türkiye-Katar İkili Taşıma Anlaşması’nın bir an önce imzalanması gerektiği belirtilmiş, anlaşmanın imzalanması konusunda Katar Heyetinden destek talep edilmiştir.

Bu kapsamda, TIR Sözleşmesi çerçevesinde, TIR Karnesi iş ve işlemlerinin Katar’da hayata geçirilmesi sürecinde TOBB’un tecrübe ve know-how’ını aktarmaya ve destek olmaya devam edeceği belirtilmiştir.

Katar Heyeti programın devamında, Mersin Uluslararası Limanı ve Mersin TSO’nı ziyaret edecektir.

Birliğimiz uluslararası karayolu taşımacılığı sektörüne yeni pazarlar kazandırmaya ve sınır geçiş işlemlerini geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam etmektedir.