Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
TOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Dairesi Başkanı Aslı Çalık, IRU CTM başkanlığına yeniden seçildi/05.11.2021

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Taşıma ve Lojistik Sistemler Dairesi Başkanı Aslı Çalık, merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) bünyesinde bulunan Eşya Taşımacılığı Konseyi (CTM) başkanlığı görevine yeniden seçildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Taşıma ve Lojistik Sistemler Dairesi Başkanı Aslı Çalık, merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) bünyesinde bulunan Eşya Taşımacılığı Konseyi (CTM) başkanlığı görevine yeniden seçildi.?

İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan seçimleri kazanan Aslı Çalık 3 yıl süreyle görev yapacak ve Eşya Taşımacılığı Konseyi (CTM) başkanlığına seçilmesi dolayısıyla görev süresi boyunca otomatik olarak IRU Başkanlık Divanı üyesi ve Başkan Yardımcısı konumunda bulunacak. TOBB temsilcisi Aslı Çalık, seçimlerde Türkmenistan Kefil Kuruluşu (THADA) temsilcisinin 172 oyuna karşılık 217 oy alarak üstünlük sağladı.

- IRU nedir?

Tam ismi Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği olan IRU, insanların ve eşyaların sürdürülebilir hareketliliği için çalışan uluslararası karayoluyla yolcu ve eşya taşımacılığı temsiline haiz tek örgüt olarak dikkat çekiyor. Ticaretin, ekonomik büyümenin, iş gücünün, çevrenin ve toplum güvenliğinin artırılması ve gelişimi için çözümler üreten IRU’nun dünya çapında 100’ü aşkın ülkede üyeleri bulunuyor. Temel olarak 100’ü aşkın ülkede bulunan ulusal taşımacılık dernekleri ve kuruluşları ile onların üyesi bulunan nakliyecileri temsil eden IRU, iş dünyası, hükümetler, Birleşmiş Milletler ve uluslararası örgütlerin tümüyle yakın işbirliği ve çalışmalar yürütüyor. IRU dünyada yılda 1 milyondan fazla TIR karnesi kapsamında yapılan taşımaların tümüne sigorta ve teminat sağlıyor. Bu sayede eşya ve yolcuların ilave maliyete maruz kalmaksızın basit ve hızlı yöntemlerle ulaşımı sağlanıyor. TOBB ise IRU’nun en stratejik ve önemli paydaşlarından birisi. TIR karne sisteminde garantörlük üstelenen TOBB, IRU ile birlikte elektronik TIR sistemi, elektronik yük hamule senedi (CMR), konteyner taşımalarına TIR teminatı gibi uluslararası ticareti kolaylaştıran sürdürülebilir projeler geliştiriyor.