Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

HABERLER ve DUYURULAR
Tüm Haberler İçin Tıklayınız
Nasıl Başvuru Yapılır ?

TIR Karnesi Başvuru sistemi internet üzerinden başvurulara açılmıştır. Başvuru yapabilmek için öncelikli olarak sisteme üye olmalısınız. Gerekli olan bilgi ve belgeleri sisteme yükledikten sonra e-imza ile imzalayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurularınız incelendikten sonra size dönüş sağlanacaktır. DETAY düğmesine tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Detay

TIR Karnesi Hakkında

Uluslararası ticaretin en önemli unsurlarından birini oluşturan karayolu ile uluslararası eşya taşımacılığını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan TIR Sözleşmesi'ne ülkemiz 1966 yılında taraf olmuş, Birliğimiz de Bakanlar Kurulu Kararı ile aynı tarihten itibaren ülkemizde TIR Karnelerini vermek ve "kefil kuruluş" olmakla görevlendirilmiştir.
DETAY düğmesine tıklayarak tüm bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz

Detay

Sıkça Sorulan Sorular?

TIR karnesi kullanmak için ne yapmam gerekir?

TIR karnesi kullanmak için ikamet ettiğiniz ülkenin Kefil kuruluşuna üye olmak ve TIR Sözleşmesi şartları uyarınca TIR sistemine kabul edilmeniz gerekmektedir.

TIR sözleşmesine taraf ülke ile TIR Sözleşmesini uygulayan ülke arasında fark var mıdır?

Evet. TIR sözleşmesine taraf ülke, TIR Sözleşmesini imzalayan ülkedir. TIR Sözleşmesini uygulayan ülke ise Sözleşmeye taraf, TIR karnesi veren ve garanti eden kuruluşa sahip ve Gümrük Makamları TIR işlemi yapabilen ülkedir.

TIR Karnesi kapsamında kaç ülkeden geçiş yapabilirim?

3 ülke ile 7 ülke arasında. 3 ülke arasındaki geçiş işlemi için 6 yapraklı bir TIR karnesi kullanılır. Ayrıca 14 yapraklı bir TIR karnesi ile 7 ülkeden geçiş yetkiniz vardır.


Tüm Sıkca Sorulan Sorular İçin Tıklayınız