Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
Depremden etkilenen bölgelerde yerleşik firmaların TIR karnelerine ilişkin işlemleri hk./15.02.2023

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi; hepimizi derinden yaralamış; Adıyaman, Malatya, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa gibi çevre illerde de büyük zarar meydana getirmiştir. Bahsi geçen illerde doğal afetten etkilenen çok sayıda vatandaşımız olduğu göz önünde bulundurularak, adresi Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa merkezli olan TIR karnesi hamillerine kolaylık sağlanacaktır. Anılan kolaylıklara haberimizin detaylarından ulaşılabilmektedir.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi; hepimizi derinden yaralamış; Adıyaman, Malatya, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa gibi çevre illerde de büyük zarar meydana getirmiştir.

Bahsi geçen illerde doğal afetten etkilenen çok sayıda vatandaşımız olduğu göz önünde bulundurularak, adresi Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa merkezli olan TIR karnesi hamillerine kolaylık sağlanacaktır.

Bu kapsamda; merkez adresi afetten etkilenen illerde olan firmalar, süresi içinde iade edilemeyen TIR karnelerinden dolayı 6 ay süreyle AskTIRWeb sistemi üzerinden askıya alınmayacak, iade işlemine ilişkin takipler, belirtilen süre sonunda Birliğimizce yürütülecektir.

Buna ek olarak: merkez adresi afetten etkilenen illerde olan firmalarca TIR karnesi talep edilmesi halinde, talepler TIR karnesi dağıtmaya yetkili herhangi bir Odadan (TIR karnesi dağıtmaya yetkili Odalar listesi aşağıda yer almaktadır.) fiziki olarak ya da kargo yoluyla karşılanacaktır.

Bağlı bulunduğu Odadan farklı bir Oda aracılığıyla karne temin edecek firmalarımızın, öncelikle aşağıda iletişim bilgileri yer alan Birliğimiz personeli ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Fiziki olarak alınacak karneler için:

· TIREPD sistemi üzerinden sipariş verilirken, açıklama kısmına, karneyi teslim alacak kişinin TC Kimlik Numarası ve Ad Soyad bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

· TIR karneleri üzerine TIR karne hamili kaşeleri usulüne uygun tatbik edilmelidir.

· Karne teslimi, TIREPD sistemi üzerinden kimlik bilgileri bildirilen kişilere yapılacaktır.

 

Kargo yoluyla teslim edilecek karneler için:

· Kargo yoluyla karne sipariş edildiği hallerde, TIREPD sistemi üzerinden açıklama kısmına, "Sipariş edilen karne/karnelerin kargo yoluyla .... adresine gönderilmesini talep ediyorum." ibaresi koyularak, karnenin teslim edileceği adres bilgilerinin açık şekilde girilmesi gerekmektedir.

· Karne teslim alındıktan sonra, karne üzerine TIR karne hamili kaşeleri usulüne uygun tatbik edilmelidir.

Anılan karne hamillerince daha önce alınan TIR karnelerine kayıp işlemi yapılmasının talep edilmesi halinde, usulüne uygun olarak kayıp işlemi yapılacak ve bu işlemlerden ücret alınmayacaktır.

Anılan karne hamillerince daha önce alınan TIR karnelerinin iadeleri, iade usullerine uygun şekilde, TIR karnesi dağıtmaya yetkili Odalara yapılabilecektir.

Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunar, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileriz.

Saygılarımızla,

TOBB TIR İşlemleri Müdürlüğü

TIR Karnesi Dağıtmaya Yetkili Odalar

Ankara Ticaret Odası

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

Eskişehir Ticaret Odası

Gaziantep Ticaret Odası

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası

İstanbul Ticaret Odası

Kayseri Ticaret Odası

İzmir Ticaret Odası

Konya Ticaret Odası

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası

Rize Ticaret ve Sanayi Odası

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası 

 

 

TOBB Personel Listesi

Ad Soyad

Ünvan

Telefon

E-Posta

Ersin Yaşar ÇAKMAK

Müdür

0312 218 22 55

yasar.cakmak@tobb.org.tr

Selcan Nadide BALANTEKİN

Uzman

0312 218 22 53

selcan.balantekin@tobb.org.tr

Ahmet KARAKAŞ

Uzman

0312 218 22 48

ahmet.karakas@tobb.org.tr

Burak Ercan ERDOĞAN

Uzman Yrd.

0312 218 22 57

burak.erdogan@tobb.org.tr

Sıla KOÇKAYA

Uzman Yrd.

0312 218 22 45

sila.kockaya@tobb.org.tr

Kutay ALIMCI

Uzman Yrd.

0312 218 22 52

kutay.alimci@tobb.org.tr