Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

  • Giriş Yap
    E-Posta Adresi
    E-Posta Adresi Tekrar
  • Kayıt Ol
Nasıl Başvuru Yapılır

Nasıl Başvuru Yapılır

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI HAKKINDA TIR PORTALI AYDINLATMA METNİNE BURADAN ULAŞILABİLMEKTEDİR.

TIR Sistemine başvuruda bulunacak adaylarımızın;

1. Adayı temsil ve imzaya yetkili kişilerden birinin mutlaka elektronik imza sahibi olması gerekmektedir. Başvuru belgelerinin elektronik imza ile imzalanabilmesi için bilgisayarınızda mutlaka arksigner programının yüklü olması gerekmektedir.

2. Başvuru sahibinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından alınan uluslararası taşıma yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. TİO(R2) yetki belgesi firmalarımızdan nakit veya kesin ve süresiz teminat mektubu şeklinde 50.000 USD'lik kabul teminatı ibraz etmelidir.

3. Adayların başvuru yapmadan önce kabul teminatını (3.000,- USD  nakit) yatırdığını gösterir dekontunu pdf formatında bilgisayarınıza kaydedilmesi gerekmektedir. (Banka dekontunda firma unvanının yazılması şarttır.) 

4. TIR sistemine müracaat ücreti (3.886,- TL) başvurunuz sırasında elektronik yolla tahsil edilmektedir. Lütfen kredi kartınızın yurtiçi internet alışveriş işlemlerine açık olduğunu kontrol ediniz.

5. Temsil ve ilzama yetkili tüm kişilerin son altı ay içinde alınmış adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı belgesinin pdf formatında bilgisayarınıza kaydedilmesi gerekmektedir.

6. Oda Sicil Kayıt Sureti pdf formatında bilgisayarınıza kaydedilmesi gerekmektedir.

7. Son iki yıla ait onaylı mali tabloları (Vergi Dairesi, Yeminli Mali Müşavir veya Bağımsız Denetim Şirketi)  pdf formatında bilgisayarınıza kaydedilmesigerekmektedir.

8. Yetki belgesi çeşidine uygun mesleki yeterlilik belgesi/belgelerinin pdf formatında bilgisayarınıza kaydedilmesi gerekmektedir. C1 yetki belgesi sahiplerinden herhangi bir mesleki yeterlilik belgesi talep edilmez. L2, M3, TİO (R2) yetki belgesi sahiplerinin, en az birer adet (ÜDY3) üst düzey yönetici ve (ODY3) orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesini, C3 yetki belgesi sahiplerinin de, en az bir adet orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesini ibraz etmesi veya yeterli sayıda temsilcilerinin uygun mesleki yeterlilik belgesi alma konusunda açılan eğitim kurslarından birine katıldığını belgelemesi gerekmektedir.

Başvurunun yapıldığı oda tarafından, adayın işletme merkezinde bizzat kontrol ve araştırma yapıldıktan sonra, bu belgelerin tamamı, adayın taşıma kapasitesi, mali yapısı, kurumsal durumu ve yeterliliği, ortaklarının ve yetkililerinin ticari itibarı, mesleki yeterliği, banka ve finans kurumları nezdindeki mali itibarları hakkında gerekli araştırmalar yapılarak, hazırlanan rapor, Oda Yönetim Kuruluna sunulur ve onaydan sonra müracaat dosyası  Birliğe intikal ettirilir.

NOT: Kabul teminatının yatırılacağı bankalar ve hesap numaralar:

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ AMERİKAN DOLARI HESAPLARI

BANKA

ŞUBESİ

IBAN NO

T.İŞ BANKASI

AKAY

TR67 0006 4000 0024 2010 0127 66

AKBANK

BAKANLIKLAR

TR73 0004 6001 5300 1000 0560 60

YAPI VE KREDİ BANKASI

ÇANKAYA TİCARİ ŞB

TR44 0006 7010 0000 0042 7507 95

 

TIR Karnesi Kullanma Yetkisi başvurusunda bulunabilmek için öncelikli olarak kayıt olmalısınız. Bu işlem için "Kayıt Ol" düğmesine tıklayınız.

 

Firma ve yetkili bilgilerini eksiksiz olarak doldurunuz. Bu işlemden sonra beyan ettiğiniz e posta adresine gönderilecek olan linke tıklayarak kayıt işleminizi tamamlayınız.Bu işlem bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır.

 

Kayıt işleminizi tamamladıktan sonra "Giriş Yap" düğmesine tıklayarak sisteme giriş yapabilir ve karne başvurusunda bulunabilirsiniz.